Kominek, salon, blask ognia – ten ciepły obrazek nie musi być tylko marzeniem. „Prawie” kominek możemy mieć nawet w bloku. Prawie, bo kominek zastąpi portal kominkowy, a ogień – lampiony.

Taka kominkowa aranżacja to prawdziwa perełka we wnętrzu. Portal kominkowy jest dużych rozmiarów, zazwyczaj znajduje się w centralnej części pomieszczenia. Jeśli dodatkowo posiada efektowne zdobienia i cokoły, staje się prawdziwą designerską perełką.

Kominek świetnie uzupełni styl prowansalski, ale również ten klasyczny. To, co nad nim zawiesimy, zależy od charakteru wnętrza. Jeśli portal ozdabia nasz salon, najczęściej wieszamy lustro lub obraz. Portale kupujemy gotowe lub na wymiar. Kierujemy się zasadą, im mniejsze wnętrze, tym mniejszy portal.

Materiałem, z którego zbudowany jest portal kominkowy to najczęściej drewno, płyta MDF lub gips. Są firmy, które oferują portale z marmuru. Ten drewniany jest droższy, ale bardziej trwały. Po latach możemy go zeszlifować, przemalować itp. Gipsowy portal jest ze średniej półki cenowej. Ten z płyty MDF jest najtańszy.

Tak więc koszt portalu kominkowego to, w zależności od materiału i marki, 300 zł – 2500 zł. Czy to dużo? I tak, i nie. Kominkowa aranżacja nie pełni zazwyczaj funkcji użytkowej, bardziej dekoracyjną, niemniej jednak często stawiamy na niej figurki, ramki ze zdjęciami, czy świece. Gdy do tego dodamy klimatyczne oświetlenie tworzy się…magia!