Dzięki zwiększaniu świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego coraz więcej osób wie, że psychologa lub psychoterapeutę można odwiedzać nie tylko w sytuacjach ciężkiego kryzysu. Często codzienność jest wystarczającym obciążeniem, by poczuć przytłoczenie i zauważyć u siebie zachowania czy uczucia, które odbierają nam radość. Ale czy całkowity laik może umiejętnie stwierdzić, że potrzebuje pomocy takiego specjalista jak psychoterapeuta. Poznaj odpowiedź na to pytanie.
Czym zajmuje się psychoterapeuta?
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy terapia rzeczywiście może nam pomóc, musimy dowiedzieć się, na czym w ogóle polega praca psychoterapeuty. Taki specjalista zajmuje się zawiłościami ludzkiej psychiki. Znaczenie ma tutaj naukowa perspektywa. Podczas psychoterapii bazuje się więc na rzetelnych informacjach, a nie subiektywnych przekonaniach, z którymi możemy się spotkać np. ze strony zwolenników coachingu.
W gabinecie psychoterapeutycznym porusza się wiele różnych problemów. Osoby, które zgłaszają się do takiego specjalisty, cierpią czasem na obniżone samopoczucie, trudności w nawiązywaniu/utrzymywaniu relacji społecznych, czy mierzą się z problemami rodzinnymi. Już sam stres, codzienne napięcie czy po prostu zainteresowanie ludzką psychiką to dobre powody, bo skonsultować się z psychoterapeutą.
Psychoterapeuta we Wrocławiu – jak rozpoznać, że właśnie takiej pomocy potrzebujemy?
Jak widać z poprzedniego akapitu, terapeuta zajmuje się wieloma problemami i trudnościami. Oprócz prowadzenia terapii osób z konkretnymi zaburzeniami i chorobami psychicznymi, spotyka się także z pacjentami/pacjentkami, którym po prostu zależy na tym, by:
- lepiej poznać siebie;
- polepszyć jakość swojego życia;
- lepiej czuć się w relacjach prywatnych i służbowych.
Ze świecą można szukać osoby, która nie skorzystałaby na takiej pomocy, szczególnie że nasze społeczeństwo, w tym edukacja i popkultura, w żaden sposób nie przygotowują nas na codzienne wyzwania.
Dla większości odnalezienie się w świecie, w którym niezwykłą siłę przebicia mają hasła dotyczące sukcesu, samorozwoju, osiągania zamierzonych celów i odczuwania szczęścia, może być dużym wyzwaniem. Psychoterapia może być doskonałym sposobem na uporządkowanie swoich priorytetów, a w wielu przypadkach służy także zmniejszenia napięcia związanego z własnymi oczekiwaniami wobec siebie. Podczas psychoterapii zostaniemy więc wyposażeni w narzędzia, których trudno szukać gdziekolwiek indziej.