Metalowe zespolenia, które umieszcza się w ciele, można usuwać nawet po dłuższym czasie. Kiedy mowa o wskazaniach do takiego kroku i komu powierzyć to zadanie?

Usuwanie metalowych zespoleń kostnych

Materiały metalowe są często wykorzystywane w chirurgii. Mogą mieć formę:

  • płytek;
  • śrub;
  • drutów.

Dzięki nim można zapewnić skuteczny zrost złamanej kości. Z czasem przestają być jednak potrzebne. Więcej – materiały zespalające mogą stać się szkodliwe. Jeśli zostaną pozostawione, mogą doprowadzić do takich problemów, jak chociażby uszkodzenia okolicznych tkanek czy ograniczenie ruchu kończyny. Dlatego ważne jest, aby usuwanie metalowych zespoleń kostnych odbyło się w odpowiednim czasie.

Operacje ortopedyczne – jak ortopeda zajmie się usunięciem metalowych zespoleń z ciała?

Przeważnie taki zabieg realizowany jest w tym samym miejscu, w którym wykonywało się zespolenia. Procesem zajmuje się chirurg ortopeda. Po zapoznaniu się z przypadkiem danego pacjenta bądź pacjentki może określić, jak podejść do danego zabiegu. Po zrealizowanej operacji zazwyczaj nie jest potrzebna rehabilitacja. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy metalowe zespolenie blokowało ruchu.

Operacje ortopedyczne – co warto wiedzieć o usuwaniu metalowych zespoleń kostnych?

Wiele osób przeraża perspektywa ponownej operacji. Boją się m.in. długiego okresu rekonwalescencji, niedogodności czy ewentualnych powikłań. W praktyce jednak cała procedura gojenia nie wymaga tak dużego rygoru jak przy złamaniu. Lekarz czasem może zalecić, by nie obciążać kończymy w pełnym zakresie, póki wszystko się nie wygoi. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku. To dlatego tak ważne jest, żeby cały proces poprowadził doświadczony chirurg ortopeda.

Taki specjalista dokładnie zaznajomi nas z całym zabiegiem oraz odpowie na pytania związane z przyszłym samopoczuciem. Wybór sprawdzonej placówki zdecydowanie pomoże nam lepiej uporać się ze stresem i czuć się bezpiecznie.