Samodzielne zaplanowanie odpowiedzialnej polityki w związku z ochroną środowiska nie jest łatwe. Niektóre takie kwestie precyzują obowiązujące przepisy. Jak się z nich wywiązać i zadbać o recykling odpadów użytkowych? Dzisiaj sprawdzamy, czy warto to zrobić samemu, czy lepiej rozpocząć współpracę ze specjalistami.

Recykling odpadów użytkowych – kogo dotyczy?

Ustawa określa konkretne obowiązki, jakie spoczywają na podmiotach, które:

  • produkują
  • importują
  • nabywają w ramach wspólnoty

opony, oleje oraz preparaty smarowe. Przepisy określają także zadania, wymagane od osób podejmujących wyżej wspomniane działania w związku z samochodami dostawczymi, maszynami rolniczymi, motocyklami, przyczepami, naczepami, rowerami i quadami. Przedsiębiorca sam może zdecydować, czy te obowiązki będzie realizował samodzielnie, czy zleci je zewnętrznemu wykonawcy. W każdym przypadku warto jednak wiedzieć nieco więcej na temat takich działań jak odzysk olejów i opon.

Na czym polega współpraca ze specjalistami?

Eksperci, oferujący recykling opon i olejów muszą działać kompleksowo i dokładnie wiedzieć, na czym polegają obowiązki wynikające z ustawy. Istotne jest także bezpieczeństwo ekologiczne. Decydując się na taką współpracę, możemy skorzystać także z fachowego doradztwa. Będzie szczególnie przydatne, jeśli chcemy zaplanować gospodarkę produktami. Podczas poszukiwań usługodawcy zwróćmy uwagę także na stawki.

A może samodzielny odzysk olejów przepracowanych?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne działania w tym zakresie wymagają od nas dostępu do profesjonalnej infrastruktury. Nie da się ukryć, że odzysk olejów przepracowanych jest działaniem czasochłonnym. Musimy w taki sposób zaplanować cały proces, żeby mieć pewność, że recykling odpadów użytkowych przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami.