Niezależnie od tego, czy odbieramy nieruchomość od dewelopera czy kupujemy dom/mieszkanie na rynku wtórnym, zależy nam na tym, by podjąć jak najlepszy wybór. W końcu błędy na tym polu mogą kosztować nas sporo pieniędzy i… nerwów. Profesjonalny audyt techniczny budynku pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości i wesprze nas w podjęciu przemyślanej decyzji.

Audyt techniczny budynku – przed czym cię chroni?

Przeprowadzenie takiego procesu pozwala uniknąć kosztów, które wiązałyby się z późniejszym wykryciem usterki. Doświadczeni inżynierowie dokładnie wiedzą, czego szukać i jakich narzędzi użyć, by ich klienci mieli pewność co do tego, że podejmują się właściwej inwestycji. Taka swoista inspekcja nieruchomości przeprowadzana jest z najwyższą precyzją – eksperci krok po kroku weryfikują, czy w nieruchomości nie ma:

  • mostków termicznych;
  • nieszczelności stolarki okiennej i drzwiowej.
  • nieszczelności ogrzewania podłogowego.

W praktyce jednak audyt techniczny budynku to o wiele więcej. Doświadczenie i odpowiednie wyposażenie pozwalają zweryfikować także, czy instalacja elektryczna nie jest nadmiernie przeciążona oraz czy na badanym obszarze nie występują zawilgocenia, pleśń czy grzyb. Bez cienia przesady można więc stwierdzić, że taka profesjonalna usługa pozwoli nam zadbać nie tylko o swój portfel, ale także o komfort fizyczny i psychiczny.

Audyt techniczny nieruchomości – jakie inne działania będą przeprowadzone?

Wykwalifikowani inżynierowie dokładnie zapoznają się z całościowym stanem technicznym budynku. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest kompleksowe podejście. W końcu usterki i mankamenty mogą kryć się dosłownie wszędzie. Obserwacja gołym okiem to za mało, by wykryć większość z nich. Oznacza to, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie zweryfikować, stanu technicznego budynku. Dopiero zaangażowanie ekspertów pozwala zrealizować profesjonalny audyt techniczny nieruchomości.

Co dadzą Ci takie informacje?

Po pierwsze na ich podstawie możesz podjąć decyzję, czy w ogóle chcesz angażować się w kupno danego obiektu. Audyt techniczny nieruchomości to także cenne źródło wiedzy na temat tego, ile napraw będziemy musieli przeprowadzić, by móc zamieszkać w domu lub w mieszkaniu. Z pomocą ekspertów uda się nam więc określić koszty ewentualnego remontu.

Audyt techniczny budynku należy powierzać jedynie sprawdzonym, rzetelnym firmom. W końcu mowa tu o znacznych inwestycjach i wydatkach na ewentualne naprawy. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z podmiotem godnym zaufania? Najlepiej będzie podjąć współpracę z inżynierami budownictwa, którzy mogą pochwalić się uprawnieniami kierowników budowy. W tej branży, jak w wielu innych, niebagatelne znaczenie odgrywa także doświadczenie, kompleksowość oferty oraz pozytywne opinie dotychczasowych klientów. Taką zaawansowaną pomoc na terenie Warszawy oferuje m.in. firma Odbiory MATBUD.