Chiptuning samochodu może budzić skrajne emocje. Jeśli jednak będzie wykonany przez profesjonalistów, pozwoli nam cieszyć się lepszymi osiągami auta, co znacznie wpłynie na komfort jazdy.

Czym jest chiptuning auta i co się z nim wiąże?

O takich działaniach można mówić wtedy, gdy przeprowadza się elektroniczną modyfikację oprogramowania, odpowiadającego za sterowanie jednostki napędowej. Należy tu zachować ostrożność. Chiptuning auta zawsze powinien być przeprowadzany z myślą o zachowaniu norm emisji spalin. Ale dlaczego elektroniczne podnoszenie mocy silnika pojazdu jest w ogóle możliwe?

Wszystko wynika z praktyk stosowanych przez producentów aut. Decydują się na to, żeby w samochodach pozostawiona była pewna rezerwa. Ma ona przeciwdziałać szkodliwej eksploatacji oraz stanowić zabezpieczenie przed ewentualnymi awariami. Chociaż taka rezerwa nie jest zbyt duża, jest ona w stanie w widoczny sposób wzmocnić działanie silnika.

Czego możesz się spodziewać?

Wiemy już, co to jest chiptuning. Jakie dokładnie efekty przynosi? Można do nich zaliczyć:

  1. oszczędność paliwa (auto spala go mniej);
  2. zwiększenie dynamiki auta.

W praktyce możemy więc szybciej wyprzedzać, omijać przeszkody (co zwiększa bezpieczeństwo) i szybciej wykonywać inne manewry. To m.in. z tego powodu na zwiększenie mocy pojazdu decydują się kierowcy, u których ta dynamika jest ograniczona: mowa np. o autach z przyczepą oraz o kamperach. Docenią to też inne zmotoryzowane osoby.

Komu zlecić to zadanie?

Zwiększenie mocy samochodu wymaga doświadczenia oraz dysponowania specjalistycznym zapleczem technicznym. Zanim tacy eksperci przejdą do wprowadzenia wymaganych modyfikacji, dokładnie zapoznają się z autem – jego stanem i sprawnością wszystkich układów. Z kolei doświadczenie pozwala im „nie przesadzić” ze zmianami i przeprowadzić je w takim stopniu, aby auto mogło się cieszyć dobrą kondycją.