Wielu osobom wizyty u dentysty nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Jednak do gabinetu nie przychodzi się jedynie w celu skorzystania z bolesnych zabiegów. Najważniejsza jest profilaktyka i regularne przeglądy, dzięki którym można uniknąć poważnych problemów. Codzienne nawyki i systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym co pół roku pozwolą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Podczas przeglądu specjalista może wykonać podstawowe zabiegi higieniczne. Jak wygląda czyszczenie zębów u dentysty i co się na nie składa?

Codzienna pielęgnacja i czyszczenie zębów

Profilaktyka służy zachowaniu zdrowego i naturalnego szkliwa oraz uniknięciu poważnych chorób przyzębia. Jej podstawę stanowi regularna domowa higiena – szczotkowanie zębów, używanie płynu antybakteryjnego i nici dentystycznej. Ważna jest także zbilansowana dieta. Wsparcie stanowią systematyczne wizyty w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Higienistka wykonuje proste zabiegi, do których należą:

  • skaling zębów,
  • piaskowanie zębów,
  • polerowanie,
  • lakierowanie,
  • lakowanie szkliwa,
  • fluoryzacja.

Higienizacja zębów jest zalecana przede wszystkim osobom noszącym stały aparat ortodontyczny i cierpiącym na schorzenia organiczne.

Skaling zębów

Skaling to, najprościej mówiąc, usuwanie kamienia nazębnego w powierzchniach nad i pod dziąsłowych. Powinno się go wykonywać co najmniej dwa razy do roku. Zabieg przeprowadza się przy użyciu skalera ultradźwiękowego ze specjalną, chłodzoną głowicą.

Piaskowanie zębów

Dzięki piaskowaniu możliwe jest usunięcie przebarwień i osadów miękkich, na których występowanie są szczególnie narażone osoby palące tytoń i pijące kawę, herbatę lub czerwone wino. Do wykonania zabiegu potrzebny jest specjalny preparat zawierający piasek dentystyczny wdmuchiwany pod ciśnieniem. Drobinki oczyszczają dokładnie wszystkie zakamarki i przestrzenie między zębowe z bakterii i osadów. Całość trwa nie więcej niż 15 minut i jest bezbolesna. Po zabiegu warto wykonać polerowanie poprawiające wygląd szkliwa.

Lakierowanie zębów u dzieci i dorosłych

Lakierowanie zębów u dzieci zwane jest fluoryzacją i polega na wcieraniu w szkliwo specjalistycznego preparatu mineralizującego bogatego we fluor lub bioaktywne wapno. To świetny sposób na zabezpieczenie szkliwa w przypadku najmłodszych, którzy sami nie potrafią jeszcze do końca zadbać o zęby we właściwy sposób. Możliwe jest także lakierowanie zębów u dorosłychzapobiegnie ono rozwojowi ubytków, a także pomoże w walce z nadwrażliwością. W ich przypadku zabieg może być powtarzany rzadziej niż u dzieci.

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie jest zabiegiem higienicznym polecanym młodszym pacjentom. Polega na uszczelnieniu i wygładzeniu bruzd zębowych przy użyciu lakieru na bazie naturalnej żywicy. Dzięki mniejszej ilości wgłębień dziecko będzie mogło dokładniej czyścić zęby. Dodatkowo zmniejszy się ryzyko rozwoju infekcji. To z kolei może doprowadzić do uniknięcia bolesnych i kosztownych wizyt w gabinecie stomatologicznym, które są uciążliwe zarówno dla pociechy, jak i jej rodziców.